Alan Kokulandırma

Alan Kokulandırma


Adında da net olarak belli olacağı benzer biçimde alana belirli kokuları dağıtarak, misafirlerinizi hoş şekilde karşılamanızı sağlamaktadır. Fakat alan kokulandırma, ustalaşmış olarak verilmesi gereken bir hizmet midir yada alana her koku sıkılır mı soruları konusunda yanıt bulamayabilirsiniz.

Market reyonlarında; lavanta, okyanus kokan oda spreylerini sıkça görürüz. Güzel de kokarlar. Fakat koku, ezbere sıkılacak bir yöntem midir yada kokuların insanlara çağrışımları konusunda data sahibi miyiz?

Alan kokusu, insanların olduğu alanda ticari / toplumsal ilişkilerini düzenlememize yardımcı olan etkenler içinde yer verilmiştir. Alanınızı, sizin keyfinize gore değil mağazanızın yada kafenizi ziyaret edecek kesime bakılırsa dizayn etmeniz gerekmektedir. Bu durumu şu şekilde düşünebiliriz; mağaza reyonlarında ayakkabıyı sizin rahat şekilde bulmanız yerine müşterinizin doğru ayakkabıyı bulması için müşteriye göre dizayn etmeniz gerekmektedir.

Ülkemiz, Avrupa ülkelerine bakılırsa yeniliğe birazcık daha kapalı ülkelerden birisidir. Zira rakiplerinin yaptığı adımları inceleyerek; 3 yıl 5 yıl sonrasında aynı adımı atmaktadır. Fakat bu yapılan en büyük yanlışlardan birisidir.